8.9 C
Wysokie Mazowieckie
poniedziałek, 21 września 2020
Strona główna miasto Wysokie Mazowieckie

miasto Wysokie Mazowieckie

Miasto Wysokie Mazowieckie

Wysokie Mazowieckie położone jest w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego, nad rzeką Brok – dopływem Bugu, przy drodze krajowej Zambrów – Białowieża, w odległości 50 km od Białegostoku, siedziby województwa, 120 km od Warszawy i 100 km od wschodniej granicy.
Niespełna dziesięciotysięczne miasteczko to gmina miejska, będące siedzibą powiatu, zajmująca powierzchnię 15 km2 . Miasto posiada aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący całe miasto.

Najstarszą wzmiankę dotyczącą miasta można znaleźć w “Dokumentach Konrada” z 1203r., w których figuruje jako wieś Wysokie. Około 1239r. miejscowość określono jako osiedle, należące do kasztelani święckiej. W dokumentach z końca XV wieku Wysokie pojawia się jako nazwa osady królewskiej, założonej przez Kazimierza Jagiellończyka, który nadał jej prawa miejskie w 1492 roku. W roku 1496 Aleksander Jagiellończyk określił granice miasta, a w roku 1503, już jako król Polski, aktem wystawionym w Wilnie nadał jej prawa magdeburskie, potwierdzając stare przywileje mieszkańców. Nadał także nowe, takie jak: korzystanie ze stawów królewskich, warzenie piwa i stanowienie sądownictwa miejskiego.W drugiej połowie XVI wieku miasto przeszło w ręce Radziwiłłów, a następnie było własnością innych rodów. Częste zmiany właścicieli hamowały jego rozwój. W czasie najazdu szwedzkiego Wysokie Mazowieckie zostało całkowicie zniszczone i spalone. Z poniesionych strat nie mogło podźwignąć się do końca XVIII wieku. Ciągłe wojny, począwszy od najazdy szwedzkiego, przez wojnę północną, konfederację barską, a na powstaniu kościuszkowskim skończywszy, nie sprzyjały odbudowie miejscowości. Rozwój miasta powstrzymywały także przynależności do różnych zaborów. Za czynny udział mieszkańców w powstaniu styczniowym miasto zdegradowano do miana osady wiejskiej.

W 1866 r. Wysokie Mazowieckie stało się siedzibą powiatu, pozostając jednak osadą aż do wybuchu I wojny światowej. Rangę miasta przywróciły dopiero władze niemieckie w roku 1915. Rolniczy charakter miasta powodował spowolnienie rozwoju w okresie międzywojennym. Miasto ożywiało się tylko w poniedziałki i czwartki, kiedy na targ przybywali okoliczni rolnicy przywożący płody rolne.

W czasie II wojny światowej Niemcy niemal całkowicie spalili miasto, ponadto wymordowali ludność pochodzenia żydowskiego. Równie tragiczny los spotkał wyróżniająca się część inteligencji polskiej. Mimo prześladowań i terroru, ludność prowadziła walkę z okupantem. Miasto było ośrodkiem ruchu oporu i siedzibą komendy Armii Krajowej.

Po wojnie nastąpił rozwój budownictwa mieszkaniowego. Miasto stało się ośrodkiem powiatowym , powstały zakłady i instytucje związane głównie z rolnictwem. Zorganizowano także szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, placówki służby zdrowia.

W 1992 roku w związku z 500-leciem miasta został ufundowany sztandar, który uzupełnił dotychczasowe symbole. Do tego czasu jako symbol funkcjonował jedynie Herb Miasta, który wiąże się z faktem lokacji, nadaniem prawa magdeburskiego i wzrostem znaczenia miasta XVI wieku. Herbem jest biały łabędź płynący po wodzie na niebieskim tle. Woda ma kolor zielony, zaś biały kolor w heraldyce oznacza kolor srebrny. Brak jest dokumentów pozwalających na ustalenie genezy powstania herbu jak i formy jego afirmacji. Według jednej z wersji powstanie herbu wywodzi się od stawów królewskich, na których gnieździły się łabędzie. Druga wersja powołuje się na wierność mieszkańców miasta księciu mazowieckiemu. Łabędź jest symbolem wierności i przywiązania.

Dnia 10 października 2002 roku Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia flagi miasta, której wzór wywodzi się bezpośrednio z tarczy herbowej miasta. Flaga trójdzielna z pasem srebrnym błękitnym i zielonym z lewa w skos. W polu błękitnym z prawa -godło miasta – łabędź srebrny.

Imprezami, które odbywają się cyklicznie i przyciągają duże rzesze ludności to: „Dni Miasta” – organizowane pod koniec maja oraz obecność dużego zakładu mleczarskiego, będącego potentatem mleczarskim w kraju, stało się inspiracją do organizowania „Ogólnopolskiego Święta Mleka”. Festyn gromadzi wielu dostawców mleka i okolicznych mieszkańców.

Powierzchnia miasta – 15,2 km2
Liczba ludności – 9611

Źródło: wysokiemazowieckie.pl

Szkolenie strażaków ochotników zakończone [foto]

0
Kilkudziesięciu druhów z powiatu wysokomazowieckiego uczestniczyło w szkoleniu podstawowym strażaków ratowników OSP, który stanowi przepustkę do uczestnictwa w działaniach ratowniczo-gaśniczych w ramach interwencji podejmowanych przez jednostki ochotniczych straży pożarnych. Egzamin końcowy ukończyło 42 strażaków.

MKS Ruch wrócił do treningów po wymuszonej przerwie

0
W Ruchu Wysokie Mazowieckie nie ma już koronawirusa. W związku z tym klub powrócił do treningów, przygotowując się do pucharowego meczu z KS Wasilków.

Duńska innowacja w Staszicu

0
Dania, kraj ludzi punktualnych, spełnionych zawodowo i zawsze uśmiechniętych, jest ojczyzną kolejnego partnera Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem.

Udana „Wysokomazowiecka 100-tka” [foto]

0
80 kolarzy stanęło na starcie pierwszego wyścigu „Wysokomazowiecka 100-tka”. Pogoda dopisała, a zwycięzcami ex-aequo okazali się Zbigniew Milewski i Grzegorz Mierzwiński, którzy najszybciej pokonali dystans 100 km drogami miasta i gminy Wysokie Mazowieckie, a także gminy Kulesze Kościelne.

Policjanci wystraszyli hodowcę konopi. Doniczkę wyrzucił przez okno

0
Wysokomazowieccy kryminalni zlikwidowali uprawę konopi indyjskich. Właścicielem nielegalnych sadzonek okazał się 35-letni mieszkaniec Wysokiego Mazowieckiego. Na widok policjantów chciał się pozbyć dowodów wyrzucając doniczkę z rośliną przez okno.

W Wysokiem Mazowieckiem będzie świetlica środowiskowa

0
W Wysokiem Mazowieckiem powstanie świetlica środowiskowa o charakterze opiekuńczo-wychowawczym. Wszystko dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Zarząd Województwa Podlaskiego.

Awanse na wyższe stopnie dla wysokomazowieckich strażaków

0
Na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem podczas uroczystej zbiórki dwaj funkcjonariusze zostali promowani na wyższy stopień służbowy.
Międzynarodowy Wyścig Kolarski o Puchar MON

W sobotę Wysokomazowiecka 100-tka

0
Przed nami kolejna impreza rowerowa w Wysokiem Mazowieckiem. Tym razem 50 kolarzy będzie miało do pokonania w jak najkrótszym czasie 100-kilometeową trasę. Zachęcamy do kibicowania!

Ile w Wysokiem Mazowieckiem płacimy za usługi komunalne? Jak to wypada na tle innych?

0
O 45 pozycji Wysokie Mazowieckie awansowało w rankingu firmy Curulis - Doradztwo Samorządowe w wydatkach mieszkańców na usługi komunalne. W tegorocznym zestawieniu nasze miasto zajęło 150. miejsce. Najmniej za takie usługi zapłaci przeciętna 4-osobowa rodzina mieszkająca w Zambrowie.

14 piłkarzy Ruchu zarażonych koronawirusem. Co z meczami?

0
U 14 piłkarzy trzecioligowego Ruchu Wysokie Mazowieckie potwierdzono pozytywne testy na obecność koronawirusa. W związku z tym klub będzie prawdopodobnie pauzował w dwóch najbliższych kolejkach ligowych.