Piknik militarny w Nowych Piekutach

  0

  Uroczystości z okazji 81. rocznicy Bitwy pod Pruszanką Starą, w tym rekonstrukcja historyczna, 81. rocznicy powstania Brygady Kawalerii „Plis” oraz piknik militarny w Nowych Piekutach – to wszystko czeka na mieszkańców regionu w przedostatni weekend września.

  Na rozdrożu pod lasem w Pruszance Starej (powiat bielski) jest symboliczna mogiła poległych kawalerzystów z 9. Pułku Strzelców Konnych i kanonierów z 14. Dywizjonu Artylerii Konnej. To tam tuż po bitwie pod Domanowem pochowano strzelców konnych, którzy usiłowali się wyrwać atakującym ich Niemcom. Jedynie dzięki baterii dowodzonej przez kpt. Bronisława Przyłuskiego z 14. Dywizjonu Artylerii Konnej, która zniszczyła 3. niemieckie czołgi, udało się uratować pułk przed całkowitą zagładą.

  W 81. rocznicę tych wydarzeń, okoliczni mieszkańcy, władze samorządowe, rekonstruktorzy z GRH im. Brygady Kawalerii „Plis”, Koło Żołnierzy i Ich Rodzin oraz Przyjaciół 14. Dywizjonu Artylerii Konnej, chcą uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń, a także bestialsko zastrzelonych cywilów z Pruszanki Starej. Z tej okazji organizują w sobotę, 19 września uroczystości, które będą jednocześnie okazją do świętowania 81. rocznicy powstania Brygady Kawalerii „Plis”. Uroczystości odbędą się przy mogile poległych kawalerzystów.

  Dzień później, w niedzielę (20 września) w Nowych Piekutach odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

  Program uroczystości:

  19.09.2020 r. – Pruszanka Stara (powiat bielski)

  • 14:00 – Msza Polowa
  • 15:30 – Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
  • 16:00 – rekonstrukcja bitwy pod Pruszanką
  • 17:00 – żołnierski poczęstunek

  20.09.2020 r. – Nowe Piekuty

  • 10:00 – pokaz sprzętu wojskowego 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

  W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach!

  Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii „Plis”, którego siedziba znajduje się na terenie powiatu wysokomazowieckiego, powstało 1 marca 2014 roku z inicjatywy przyjaciół od wielu lat związanych z historią, tradycjami rodzinnymi oraz kawaleryjskimi. Jego członkowie to grono osób – patriotów, miłośników historii i koni, dla których najważniejsze jest szerzenie wiedzy o historii tradycji oręża Polskiego, a głównie o bohaterach walczących za naszą Ojczyznę. Głównym celem stowarzyszenia jest pokazywanie, szczególnie młodym ludziom, że wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna” są ciągle żywe. Stowarzyszenie ma na swoim koncie organizację wielu wydarzeń patriotycznych, rocznicowych. Stara się być wszędzie tam, gdzie upamiętniani są bohaterowie naszego regionu oraz ważne daty wynikające z historii naszej Ojczyzny.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj