10.8 C
Wysokie Mazowieckie
poniedziałek, 21 września 2020

Dziś obchodzimy Dzień Ojca

0
Co roku 23 czerwca obchodzony jest w Polsce Dzień Ojca. Choć nie jest tak popularny jak Dzień Matki, to jednak równie ważny.

Dziś Dzień Dziecka!

0
1 czerwca co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Obok Gwiazdki, to chyba ulubiony dzień naszych pociech.

Dziś rocznica uchwalenia Konstytucji 3. Maja. To także święto maryjne

0
229 lat temu Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3. Maja. Stała się ona ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny. Przez lata rozbiorów była ona jednak odniesieniem dla wszystkich, którzy marzyli o wolnej Polsce.

Dziś śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek

0
Poniedziałek Wielkanocny jest drugim dniem Świąt Wielkanocnych. Jego popularna nazwa, Lany poniedziałek, wiąże się z popularnym w Polsce ludowym zwyczajem – śmigusem-dyngusem. W związku z pandemią koronawirusa w tym roku ten dzień będzie inny.

Życzenia wielkanocne od redakcji portalu eWysMaz.pl

0
Redakcja Wysokomazowieckiego Portalu Internetowego eWysMaz.pl składa Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Wielkanocy.

Dziś Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania

0
Kościół obchodzi dziś Wielką Sobotę - dzień ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.

Dzisiaj Wielki Piątek – wspomnienie męki i śmierci Jezusa

0
Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, liturgie odbędą się z udziałem jedynie kilku wiernych oraz będą transmitowane w telewizji i internecie.

Dziś Wielki Czwartek. Rozpoczyna się Triduum Paschalne

0
Dziś obchodzimy Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne – trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia. Obchodzony jest na pamiątkę ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, w uroczystościach liturgicznych można uczestniczyć za pośrednictwem mediów i transmisji internetowych.

Wielkanoc bez święcenia pokarmów. Episkopat wydał zalecenia

0
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazało wytyczne dotyczące obchodów tegorocznej Wielkanocy. Oprawa najważniejszych chrześcijańskich świąt będzie okrojona do niezbędnego minimum. W Wielką Sobotę nie odbędzie się między innymi tradycyjne święcenie pokarmów, a w Wielki Czwartek obrzęd umywania nóg.

Koniec karnawału, dziś Ostatki

0
Dziś Ostatki. Już za kilka godzin radosny okres zapustów dobiegnie końca. Dlatego według tradycji dzisiejszy dzień powinniśmy spędzić jedząc śledzia i bawiąc się do...