Ruszyły zapisy do projektu edukacyjnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zawitały on do polskich szkół siedem lat temu i od tego czasu jego popularność rośnie z każdym rokiem.

„Lekcje z ZUS” to projekt polegający na przeprowadzeniu 4 wykładów , z których uczniowie dowiadują się o ubezpieczeniach społecznych. Zwieńczeniem tego programu jest możliwość udziału w Olimpiadzie z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Finaliści mogą wygrać m.in. indeksy i dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele renomowanych uczelni.

W czasie lekcji uczniowie dowiadują się po co odprowadzamy składki, jakie świadczenia przysługują kiedy jesteśmy ubezpieczeni, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak otworzyć własną firmę i kontaktować się z ZUS-em elektronicznie. To bezcenna wiedza, która powoduje, że młodzi ludzie rozpoczynając karierę zawodową podejmują świadome decyzje i bez obaw wkraczają na rynek pracy – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zajęcia mogą być realizowane np. w czasie lekcji podstaw przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie czy innych przedmiotów zawodowych. Nauczyciele otrzymają materiały dydaktyczne w postaci zeszytów dla uczniów i nauczycieli a także pomoc ze strony naszego pracownika. Zeszyty dla nauczycieli zawierają scenariusze lekcji oraz materiały multimedialne w postaci prezentacji i filmików. Materiały są również dostępne na stronie zus.pl/edukacja.

Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS” jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zgłoszenia do udziału w Olimpiadzie przyjmowane są do 20 listopada. Olimpiada składa się z trzech etapów. Pierwszy, odbywa się w szkołach i został zaplanowany na 7 grudnia br. Będzie on polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.

Troje uczniów, którzy zdobędą największą liczbę punktów, będzie reprezentowało szkołę jako drużyna w drugim etapie Olimpiady, tzw. wojewódzkim, który odbędzie się 19 marca 2021 r. Z etapu wojewódzkiego zostanie wyłoniona najlepsza szkolna drużyna, która jako jedyna z województwa, będzie je reprezentowała w ostatnim, krajowym etapie Olimpiady w Centrali ZUS 16 kwietnia 2021 r. Zakład bierze pod uwagę możliwość przeprowadzenia danego etapu zdalnie, przy wykorzystaniu wybranej platformy internetowej. Na laureatów Olimpiady czekają indeksy niektórych uczelni, dodatkowe punkty w rekrutacji oraz nagrody rzeczowe.

Uczestnicy projektu mogą liczyć na indywidualne wsparcie eksperta ZUS – opiekuna merytorycznego projektu. W białostockim oddziale ZUS jest nim Alicja Koczta, koordynatorem ds. komunikacji społecznej i edukacji, na adres e-mail: [email protected] tel. 85 7486650.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj