Fot. PODR Szepietowo

Pokazy zbioru kukurydzy, bogata kolekcja odmian, prezentacje doświadczeń, wystawcy z branży rolniczej, wykłady i rozstrzygnięcia konkursów – to niektóre z atrakcji, jakie miały miejsce podczas tegorocznego Podlaskiego Dnia Kukurydzy.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy, zorganizował największą w województwie podlaskim imprezę dla plantatorów i miłośników kukurydzy. Dziś (13 września) kukurydza pełniła główną rolę na polach doświadczalnych w Szepietowie.

Na przygotowanym przez PODR w Szepietowie polu kukurydzy o powierzchni 2,5 ha zaprezentowanych zostało ponad 100 odmian o różnej wczesności, z 23 firm. Była to doskonała okazja dla producentów kukurydzy kiszonkowej lub ziarnowej do spotkania się z hodowcami odmian kukurydzy, producentami pestycydów, nawozów i doradcami rolniczymi. W Szepietowie rolnicy mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania, z którymi się spotykają w trakcie uprawy kukurydzy.

Najbardziej dynamicznym punktem Podlaskiego Dnia Kukurydzy był pokaz pracy maszyn. Na pola wjechał najnowocześniejszy sprzęt, który zademonstrował zbiór kukurydzy na ziarno i kiszonkę oraz zabiegi uprawowe. Tradycyjnie pracowały: sieczkarnie, rozdrabniacze resztek i brony.

W części oficjalnej nie zabrakło miłych akcentów. W imieniu Wojewody Podlaskiego, Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosława Jaroszewicz Łojewska wręczyła grawertony firmom, które w szczególny sposób przyczyniły się do organizacji tegorocznego Podlaskiego Dnia Kukurydzy oraz Polskiemu Związkowi Producentów Kukurydzy w Poznaniu jako wieloletniemu współorganizatorowi tej imprezy.

Uhonorowany został, przez Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciecha Mojkowskiego, doradca PODR Szepietowo Kacper Dzietczyk za zajęcie pierwszego miejsca w wojewódzkim etapie konkursu „Najlepszy Doradca Ekologiczny”.

Organizatorzy przygotowali również atrakcję dla wszystkich, którzy interesują się kukurydzą pod kątem kulinarnym. Została przeprowadzona promocja „Uprawa i wykorzystanie ziarna kukurydzy do celów spożywczych” finansowana ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Była to degustacja potraw zrobionych przy użyciu kukurydzy. Można było spróbować zupy kukurydzianej, bułeczek z mąki kukurydzianej oraz placków kukurydzianych.

Fot. PODR Szepietowo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj