W gminie Ciechanowiec otwarto wczoraj dwie drogi, które zostały zmodernizowane w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Łączna wartość tych inwestycji wyniosła prawie 2,7 mln zł.

Różnicę w jakości widać gołym okiem. Droga łącząca ze sobą miejscowości Winna-Wilki, Winna-Stara i Winna-Chroły zmieniła swoje oblicze. Dziś asfalt jest gładki jak stół, a droga bezpieczna. Droga nie ma wielkiego znaczenia dla ruchu tranzytowego, ale stanowi dojazd okolicznych mieszkańców m.im. do Ciechanowca. Druga otwarta wczoraj droga dotyczy ulicy Konopnickiej w Ciechanowcu. Tu wybudowano też kanalizację sanitarną, a drogę codziennie pokonuje kilkuset mieszkańców miejscowości. Obie te drogi nie mogłyby zostać wyremontowane, gdyby nie dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

– „W tym roku realizujemy kilka dróg i ulic z Funduszu Dróg Samorządowych. Dziś oddajemy drogę Winna-Wilki – Winna Stara, jak też ulicę Konopnicką, ale w trakcie realizacji jest jeszcze ulica Wąska i ulica Szeroka w Ciechanowcu. W tym roku z Funduszu Dróg Samorządowych otrzymaliśmy prawie 2 mln zł na te wszystkie cztery inwestycje.” – powiedział nam burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki.

Specyfikacja, parametry i koszty wyremontowanych dróg

Otwarta wczoraj w miejscowości Winna-Wilki inwestycja obejmowała wykonanie nawierzchni z masy mineralno-asfaltowej o szerokości 5,5 m i łącznej długości 1,162 km. Ponadto zakres robót obejmował wykonanie poboczy żwirowych z kruszywa naturalnego z dodatkiem 35% łamanego stabilizowanego mechanicznie, zjazdów z kruszywa naturalnego z dodatkiem 35% łamanego stabilizowanego mechanicznie, progu zwalniającego płytowego z wyniesionym przejściem dla pieszych z gotowych elementów gumowych, peronu na przystanku komunikacyjnym oraz ustawieniu barier energochłonnych.

Wartość rzeczowa zadania wyniosła 1 mln 290 tys. 714 zł 17 gr, w tym 682 tys. 891 zł 89 gr to środki pozyskane z Funduszu Dróg Samorządowych.

Jeżeli chodzi o drugą otwartą wczoraj drogę, znajdującą się na ulicy Konopnickiej w Ciechanowcu, to zakres prac obejmował tam przebudowę nawierzchni z gruntowej na bitumiczną wraz z chodnikami o łącznej długości 540,5 m oraz z budową kanalizacji sanitarnej. Wartość robót budowlanych wyniosła w tym przypadku 1 mln 396 tys. 982 zł 19 gr, z czego 735 tys. 628 zł 71 gr to środki pozyskane z Funduszu Dróg Samorządowych.

Wykonawcą obu inwestycji była Firma Transportowo-Usługowa Mirosław Przesmycki z siedzibą w Małkini, wyłoniona w trybie przetargu nieograniczonego.

We wczorajszym otwarciu wyremontowanych dróg na terenie gminy Ciechanowiec uczestniczyły władze rządowe i samorządowe, urzędnicy oraz lokalna społeczność. Obecny był m.in. Senator RP Jacek Bogucki, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński.

Fundusz Dróg Samorządowych to kontynuacja programu przebudowy dróg lokalnych. Dzięki pieniądzom z budżetu centralnego możliwe są remonty dróg gminnych, których przebudowy nie byłyby możliwe jedynie przy wykorzystaniu pieniędzy władz samorządowych.

– „Przed funkcjonowaniem Funduszu Dróg Samorządowych ilość środków była ograniczona i ilość projektów, które otrzymywały dofinansowanie wahały się w granicach 30-40 projektów. Natomiast w tej chwili mamy taką sytuację, że tych wniosków dofinansowanych w każdym roku w ramach Funduszu Dróg Samorządowych mamy po 250-300 w zależności od roku.” – powiedział nam Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. – „ W tym roku prowadzimy nabór na 2021 rok. Mimo tych trudnych covid-owskich czasów jestem zaskoczony tą skalą zainteresowania samorządów gminnych i powiatowych, aby skorzystać ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, bo mamy rekordową ilość wniosków, a mianowicie ponad 460. To daje nam kwotę zaangażowania wartościowego tych inwestycji na ponad miliard złotych.” – dodał.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz materiału video z dzisiejszego otwarcia dróg na terenie gminy Ciechanowiec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj