Do południa podlascy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia w związku z ciszą wyborczą. Jedno z nich dotyczy zdarzenia w Wysokiem Mazowieckiem.

Około godziny 8:20 policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że w Wysokiem Mazowieckiem zostały zniszczone 2 plakaty wyborcze jednego z kandydatów. Funkcjonariusze prowadzą czynności w kierunku art. 67 kw.

§ 1.Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem,
podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2.Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie, afisz lub plakat wystawiony publicznie przez instytucję artystyczną, rozrywkową lub sportową albo w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, afiszem lub plakatem,
podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

Drugie zgłoszenie w województwie dotyczy Wasilkowa. Tam umieszczono plakaty wyborcze na ogrodzeniu jednej z posesji bez zgody właściciela. Policjanci prowadzą czynności w kierunku art. 495 par. 1 ust. 1 Kodeksu wyborczego.

Cisza wyborcza rozpoczęła się o północy z soboty na niedzielę i trwa do zakończenia niedzielnego głosowania.

W tym czasie zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej, która oznacza publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, a także rozpowszechniać materiałów wyborczych czy podawać wyników sondaży wyborczych. Agitacja wyborcza zabroniona jest również w lokalu wyborczym. Dotyczy to eksponowania znaków, symboli, napisów, które jednoznacznie są kojarzone z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za naruszenie ciszy wyborczej grozi grzywna od 20 zł do 5 tys. zł. Podawanie w czasie ciszy wyborczej wyników nieoficjalnych sondaży przedwyborczych lub przeprowadzonych w dniu głosowania jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny od 500 tys. do nawet 1 mln zł.

Już jutro będziemy wybierać Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na kolejne 5 lat. Tu możesz sprawdzić, gdzie zagłosować w naszym powiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj